niedziela, 14 kwietnia 2019

Animator 21

Nasz Animator 
                                                                                                                                    Wspólnota Krwi Chrystusa 
                                                                                                   Podregion Swarzewski
                                                                                                   Dom Misyjny Świętego Józefa, Swarzewo
                                                                                                   ul. ks. Pronobisa 6a, 84–100 Puck 
                                                                                                   http://dommisyjnyswarzewo.blogspot.com/
                                                                                                   tel. (58) 674 14 29

Kwiecień 2019 Nr. 21

Błogosławiona Krew Jezusowa.
Drodzy Animatorzy, Członkowie i Sympatycy WKC!

W dniach 12-14 kwietnia br.  w naszym Domu Misyjnym w Swarzewie, odbyło się skupienie które w tym roku przebiega pod hasłem Ducha Świętego. Temat cząstkowy w miesiącu kwietniu brzmi on: Jak otwierać się na Ducha Świętego i dać się prowadzić. Z pomocą przyszły nam słowa z Ewangelii św. Łukasza: Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie (Łk 19,38), które wybraliśmy jako Słowo Życia, na czas dni skupienia.
W homilii rozpoczynjącej skupienie powiedziałem m.in.
Kochani Bracia i Siostry w Jezusie Chrystusie.
Serdecznie witam Was, którzy przybyliście tutaj, aby choć na chwilę zatrzymać się na sprawach związanych zarówno z naszą duchowością Krwi Chrystusa jak również z przygotowaniem do Świąt Wielkiej Nocy, kiedy to sam Jezus Chrystus z martwych powstał, dając nam przykład, że można pokonać śmierć i rozpocząć nowe życie, które już nigdy się nie skończy.
Dzisiaj JUŻ POD KONIEC Wielkiego Postu spotykamy się na tej Eucharystii w ramach skupienia WKC. Zatem spotykamy się tutaj przede wszystkim po to, aby wzorem pierwszych chrześcijan, przeżyć razem w obecności Chrystusa Eucharystycznego, trochę czasu – On i Ja, On i My. Stajemy wobec największej tajemnicy wiary, tajemnicy Bożej Miłości. Jezus przychodzi do nas, aby być tak blisko jak tylko można.
Kochani. Gdybyśmy byli wolni od grzechu, wolni od konsekwencji grzechu pierworodnego, wolni od złudnych naszych zmysłów, naszego umysłu i mieli pełny kontakt duchowy z Bogiem podobnie jak Jezus, czy Maryja, to moglibyśmy nasze rozważania w tej chwili skończyć i pozostać z Jezusem w tym duchowym wspólnym trwaniu w ciszy naszych serc. Niestety jednak tak dobrze jeszcze nie jest. Mamy czasem chwile uniesień, chwile odczuwania Bożej obecności prowadząc dialog z Nim w naszych sercach. Zwykle jednak niestety, mimo starań, mimo pragnień, choć wiemy, że Bóg jest i nas słyszy, czujemy się osamotnieni, szczególnie w chwilach trudnych, chwilach próby, gdy wołamy o pomoc, o ratunek, a tu nic, jakby Boga nie było. Wtedy warto wspomnieć na koniec ziemskiej drogi Jezusa; sądu, niesprawiedliwości, cierpień, pohańbienia, drogi krzyżowej i Golgoty. Jezus w Ogrójcu wołał do Ojca, modlił się, a Ojciec nie zmienił niczego. Wszystko musiało wypełnić się do końca, a dopiero potem – Zmartwychwstanie. Na krzyżu Jezus doświadczył poczucia wielkiego opuszczenia. Sam to wyraził w wołaniu: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? (Mt 27,46).
A ileż to razy zdarza się nam wołać do Boga podobnie, gdy zdaje się, że życie jest zbyt trudne, gdy sytuacja zdaje się bez wyjścia?
Jezus umarł raz i raz zmartwychwstał, a my poprzezróżne doświadczenia, a także przez obserwacje przyrody, przygotowujemy się na nasze zmartwychwstanie.
Tu właśnie trzeba wiary i zaufania, bo zwykle nikt jeszcze nie doświadczył śmierci, nie doświadczył prawdziwego zmartwychwstania, trzeba zatem wierzyć Ewangelii, wierzyć słowom Jezusa idąc drogą swojego życia, najlepiej z Nim, ufając Jego Miłości, Jego Miłosierdziu. Czy jednak musi to być łatwo? Czy zawsze się udaje?
Tyle słów w homilii na powitanie. Natomiast w konferencji będącej głównym tematem skupienia, które było zarazem pytaniem na które szukaliśmy odpowiedzi: Jak otwierać się na Ducha Świętego i dać się prowadzić, znów nawiązaliśmy do życia świętego Kaspra naszego założyciela. Już podczas wcześniejszych naszych spotkań, których tematem rozważań był Duch Święty, przyglądając się pracy apostolskiej św. Kaspra, mogliśmy zobaczyć jak ów Duch mocno przez niego działał, obdarzając swoimi darami i charyzmatami. Pamiętając o tym, że Duch Święty działa na bazie przyjętej przez nas Ewangelii, warto zauważyć, że św. Kasper był mocno w zakorzeniony w Chrystusie poprzez nieustanne rozważanie Pisma Świętego, wcielanie Słowa Bożego w codzienne życie i działanie. Oto fragment konferencji:
„Wszelkie źródła i świadectwa są jednomyślne w podkreślaniu jakości i skuteczności kazań Kaspra. Na przykład Merlini kładzie akcent na «dar słowa», który był tak mocny, jak charyzmat i szczególne powołanie Świętego. «Jest pewne, że to Duch Święty działał w nim, w przeciwnym razie nie byłby zdolnym do mówienia tak żywo, przekonująco, z mocą i zdecydowaniem i nie mogłoby się to powtarzać, gdyby nie miał w sobie wyższej mocy». Świadek mówi także o «energii», «mocy słowa», «elokwencji», i «wielkiej naturalności», z jaką Del Bufalo wyrażał się i dodaje również: «…nigdy nie zauważyłem, aby w czymś się powtarzał». Jeśli chodzi o treści i pomoce, którymi się posługiwał w głoszeniu kazań, to «z największą łatwością posługiwał się Pismem Świętym i Ojcami Kościoła oraz w sposób zadziwiający parafrazował Psalmy.Wybierał najmocniejsze argumenty…, był bardzo rygorystyczny w wyrażeniach teologicznych» i dbał o «odróżnienie nakazu od rady, aby nie wiązać sumień».Merlini zauważa jeszcze, że unikał jałowości, schematów oraz był wspaniałomyślny, miał szerokie spojrzenie i w sposób pozytywny przywoływał wiernych do miłości Boga…
Inny naoczny świadek, ksiądz Francesco Amici, mnich bernardyński, wrócił on uwagę między innymi na «swobodne posługiwanie się – przez Kaspra – Pismem świętym» oraz na «wielką erudycję w mówieniu o sprawach świętych» w kazaniach, «w tego rodzaju lekkiej i przystępnej wymowie trudno jest odnaleźć porównanie z czymkolwiek»”(Życie Kaspra del Bufalo – Bez odwracania się wstecz, Mario Spinelli)

ŻYCZENIA
Kochani Moi animatorzy, członkowie i sympatycy Wspólnoty Krwi Chrystusa.

 Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składam Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości, pokoju serca, ciepłej i pełnej miłości atmosfery w domu nie tylko w święta, ale zawsze, w każdym dniu Waszego życia. Nadzieja, że kiedyś i my zmartwychwstaniemy niech pomaga Wam znosić trudy życia codziennego.
Wasz
ks. Andrzej Szymański, CPPS

Ps. Z całego serca dziękuję Wam za wierność, modlitwę i wszelkie wyrazy jedności w ramach WKC oraz inne formy wsparcia dla naszych wspólnych przedsięwzięć.


NASZE TERMNY
27-30.04.2019 – Rekolekcje WKC w Swarzewie
01-04.05.2019 – Zebranie WKC w Swarzewie.
19.05.2019 – Odpust Matki Bożej Przenajdroższej Krwi w Częstochowie
25.05.2019 – Spotkanie diecezjalne WKC w parafii pw. Trójcy Świętej w Gdynia – Dąbrowa
31.05-02.06.2019 – Skupienie animatorów w Swarzewie


ks. Andrzej Szymański, CPPS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz