czwartek, 3 lutego 2022

Temat Formacyjny na luty 2022

 



Słowo Boże  nawraca

„Bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”(Mk 1,14)

Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem…Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana Boga waszego! On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości.”(Jl 2, 12-13)

„Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię usłyszał głos, który mówił: Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz ? Kto jesteś Panie” (Dz 9, 3-5)

Te trzy wybrane cytaty chciałbym uczynić  przedmiotem tematu: Słowo Boże - nawraca

Nawrócenie (gr. Metanoia to zerwanie z grzechem i przemiana serca, wyrzeczenia się egoizmu i zwrócenie się do Boga.)

 Jezus powiedział …„uczcie się ode Mnie bo jestem cichy i pokorny sercem(Mt 11, 28)

„Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”.

„Błogosławieni ubodzy (pokorni) w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. (Mt 5, 3-12)

W kulturze chrześcijańskiej, nawrócenie jest procesem podjęcia świadomej decyzji zerwania z grzechem i zwrócenia się do Boga oraz zawierzenia Jego miłości.Cichość, Pokora i czyste Serce są kluczem, który otwiera nam drogę, której na imię nawrócenie. Ta z kolei prowadzi do Miłości. Kiedy jest ten dobry czas i jak to zrobić ?

W tradycji Kościoła katolickiego postanowienia o zmianę i przemianę  w naszym życiu często odkładamy na okres Wielkiego Postu. Niewątpliwie jest to dobry moment poprawy i przemiany naszej osobowości ale przecież Słowo Boże jest jak chleb, którym karmimy się na co dzień. W duchowości Wspólnoty Krwi Chrystusa nazywamy je Słowem Życia.

Droga naszego życia, która prowadzi do nawrócenia nie jest prosta. Podjęcie i wybór świadomego kroczenia wymaga od każdego z nas odpowiedzialności, uporu  i ciągłej kontynuacji. Proces nawracania się Ojcowie Kościoła podzielili go na trzy etapy;

1.        Etap: Przyznanie się do grzechuJeżeli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy”  (1 J 1,8).

Grzech, który zamyka Nam relację i dialog z Panem Bogiem jest wpisany w naszą ludzką codzienność. Grzesznik, który swoim życiem odwrócił się od Pana Boga w Psalmie 51wyznaje,  że gdyby Pan  otworzył mu wargi i usta, obmył i pokropił  hizopem, przyjął wszystkie dary i całopalenia – na nic to wszystko,  albowiem tylko czystym i pokornym Sercem Bóg nie gardzi.

Podsumowanie : czystość naszego Serca i umysłu jest początkiem naszego nawrócenia.

2.        Etap :Wyznanie grzechu.

Warunkiem koniecznym  do nawrócenia jest przebaczenie i pojednanie z drugim człowiekiem i Bogiem. Kościół święty daje nam tę możliwość poprzez spowiedź i sakrament Pokuty, która jest drogę nawrócenia, skruchy i zadośćuczynienia, wewnętrzną jak i zewnętrzną przemianą  człowieka grzesznego. Prowadzi ona poprzez;  rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź i zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu.

Podsumowanie : Dobrym przykładem nawrócenia i pokuty jest przypowieść o miłosiernym ojcu i synu marnotrawnym (Łk 15, 11-24), o zagubionej owcy (Łk 15, 1-7), o dłużnikach(Łk 16, 1-8) czy zagubionej drachmie (Łk 15, 8-10)

3.        Etap : Odwrócenie się od grzechu, czyli zerwanie z grzechem oraz mocne i stanowcze postanowienie poprawy.

Potrzeba nawrócenia wynika z sytuacji grzechu, w jaki popada człowiek. Nawrócenie to łaska odpuszczenia grzechów. Polega  na zmianie postępowania, a  przede wszystkim  na zmianie myślenia i patrzenia na rzeczywistość.Zbawienie jest ofiarowane nie ludziom doskonałym,  ale grzesznikom. Dobrym przykładem jest powołanie celnika z Kafarnaum św. Mateusza  autora pierwszej Ewangelii (Mt 9, 9-13) czy fragment ewangelii o kobiecie cudzołożnej (J 8, 1-11)

Podsumowanie : Często nawrócenie czyli odwrócenie się od grzechu może być przez nas postrzegane  jako nasze heroiczne postanowienie i suwerenna decyzja. Jeśli tak  to co zatem oznaczają słowa Pana Jezusa  „beze Mnie nic nie możecie uczynić”.(J 15, 5)Od łaski wiary, zaufaniu i pokładanie ufności w Panu Bogu zaczyna się nasze oczyszczenie i nawrócenie. Można śmiało powiedzieć, że Słowo Boże, które oczyszcza rodzi się z przebaczenia i pojednania i jest początkiem wszystkiego.(J 15, 1-11) Wszystkie dary i charyzmaty udzielane przez Ducha Świętego, rodzące owoce, dojrzewają  w okresie naszego ziemskiego życia w nawróceniu. Cała Ewangelia Nowego Testamentu jest wielką księgą Miłości Boga i ma moc nawrócenia każdego z nas.

Nawrócenie z Miłości do Boga

W tym temacie nie sposób pominąć i nie wspomnieć o św. Franciszku (XII-XIII w.), św. Augustynie (IV-V w.) i św. Pawle, którzy w okresie swojego życia przeszli swoje wielkie nawrócenia,  a dziś jako święci są wzorem do naśladowania.

 Przyjrzyjmy się osobie św. Pawła. Ten starannie wykształcony faryzeusz miał strzec  prawa  i tradycji narodu wybranego. Do czasu nawrócenia jego serce było pełne nienawiści do wyznawców Chrystusa.  Z radością przyjął wyzwanie udania się do Syrii w celu prześladowania  i mordowania  chrześcijan.Pan Jezus jednak daje mu do wyboru: nienawiść lub Miłość. Poprzez łaskę wiary wybiera nawrócenie i tą drogą kroczy, stając się Apostołem pogan. W liście do Hebrajczyków napisze:„Żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny… zdolne osądzić pragnienia i myśli serca”(Hbr 4,12). W ostatnich dniach swojego życia, świadomy wypełnienia swojej misji w liście do swojego przyjaciela Tymoteusza, późniejszego biskupa Efezu napisze: „Najmilszy: Krew moja już ma być wylana na ofiarę, a chwila mojej rozłąki nadeszła. W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia”. (2 Tm 4, 6-9)

Podsumowanie tematu: Słowo Boże - nawraca

  1. Prawdę o własnym grzechu człowiek rozpoznaje w sumieniu i podejmuje decyzję.
  2. Przezwyciężenie trudności na drodze nawrócenia owocuje wielką radością spotkania z miłosiernym Ojcem.
  3. Nawrócić się to nauczyć się kochać.
  4. Łasce nawrócenia towarzyszy zawsze wielka radość i pokój.
  5. Nawrócenie wcale nie musi kojarzyć się z uczuciami negatywnymi, takimi jak: poczucie winy, niechęć do samego siebie, smutek, przygnębienie.

6.      Nawrócenie - to radość i miłość, bardzo intensywna miłość, płynąca z całej duszy, z całego serca, ze wszystkich sił... Bóg z wielką radością pragnie udzielić nam przebaczenia, bardziej niż my chcemy je otrzymać.

 

Nawróćcie się i odwróćcie od wszystkich waszych przestępstw, aby się wam nie stały pobudką do grzechu!. Odrzućcie od siebie wszystkie swoje przestępstwa, które popełniliście przeciwko mnie, (Ez 18, 30-31)

                                               Jarosław Wołodkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz