środa, 30 czerwca 2021

Animator 29

 

Nasz   Animator                 Wspólnota Krwi Chrystusa

                 

Podregion Swarzewski

 Dom Misyjny Świętego Józefa, Swarzewo

        ul. ks. Pronobisa 6a, 84–100 Puck  


  http://dommisyjnyswarzewo.blogspot.com/

               tel. (58) 674 14 29

 

Czerwiec 2021  Nr. 29

Błogosławiona Krew Jezusowa.

Drodzy Animatorzy, Członkowie i Sympatycy WKC!

Jesteśmy już po Zebraniu Krajowym WKC, które odbyło się w dniu 26 czerwca 2021 w Domu Misyjnym św. Wawrzyńca w Częstochowie.Podczas Zebrania odbyły się wybory do Rady Krajowej WKC.Na Animatorów Krajowych na nową kadencję wybrani zostali siostra. Czesława Nowak i brat Jerzy Derdak. Życzymy nowym animatorom Bożego błogosławieństwa i mocy Krwi Chrystusa. Natomiast w naszym Podregionie Swarzewskim przyjęliśmy do WKC 9 nowych członków.  Miało to miejsce w parafii pod wezwaniem bł. Doroty z Mątew w Gdańsku na Jasieniu podczas spotkania diecezjalnego. Podczas ostatnich spotkań w diecezji gdańskiej trochę uwagi poświęciliśmy modlitwie. Zanim przejdziemy do modlitwy św. Kaspra naszego założyciela kilka wskazówek odnośnie modlitwy św. Jana z Kronsztadu, charyzmatycznego kapłana Kościoła Prawosławnego, żyjącego i działającego w XIX wieku:

„Modlitwa wymaga tego, by po pierwsze, przedmiot modlitwy był wyraźnie wypowiedziany, a przynajmniej by w sercu była jego jasna świadomość i pragnienie; po drugie, żeby to pragnienie było wypowiedziane z uczuciem i żywą ufnością w miłość Władcy czy Matki Bożej; po trzecie, potrzebny jest nieugięty zamiar, aby od tej pory nie grzeszyć i czynić we wszystkim wolę Bożą: 

Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło (J 5, 14)

Łudzisz się, myśląc, że się modlisz, dawno bowiem przerwałeś modlitwę. Tak nazywana przez ciebie modlitwa to tylko puste dźwięki bez znaczenia dla twojego serca. Słowa wymawiasz, a sercem ich nie współodczuwasz; oszukujesz Boga i siebie. Modląc się, koniecznie trzeba wsłuchiwać się w swoje serce i Słowa modlitw, odczuwać ich prawdę i moc.

Mówią: prędko męczymy się na modlitwie. Dlaczego? Dlatego, że nie wyobrażacie sobie przed sobą żywo Pana, znajdującego się jakoby po waszej prawicy. Patrzcie na Niego nieustannie oczami serca, a wtedy całą noc przestoicie na modlitwie i się nie zmęczycie. Uczcie się modlić, przymuszajcie się do modlitwy: z początku będzie trudno, ale potem im więcej będziecie się przymuszać, tym będzie lżej. Na początku zawsze trzeba się przymuszać.

Naucz się wspominać i wymawiać imię Bóg zawsze z wielką wiarą, bojaźnią, miłością i wdzięcznym sercem. Nigdy nie wymawiaj go lekkomyślnie. Co chwilę oddychasz powietrzem i co chwilę myślą jesteś przy Bogu bądź przy diable, zależnie od tego, jakie jest twoje wewnętrzne usposobienie”. Tyle św. Jan z Kronsztadu.(Św. Jan z Kronsztadu – Moje życie w Chrystusie).

A teraz o modlitwie w życiu św. Kaspra del Bufalo.

Wiele osób zaświadcza jednomyślnie, że św. Kasper „jedynie w modlitwie miał upodobanie”, że „trwał na modlitwie nadal, gdy udawał się do swojego pokoju albo ukrywał się w jakimś zakątku kościoła, by mu nie przeszkadzano”. „O jakże słodki jest głos Boży dla naszego serca, gdy pozostajemy na modlitwie” – zwykł mawiać. Akty strzeliste o miłości do Boga wypływały z jego serca i wychodziły z jego ust.

Św. Wincenty Pallotti twierdził: „Kiedy Kasper się modlił, stawał się Serafinem”. Kiedy nie przychodził punktualnie na wspólne zajęcia czy praktyki, co zdarzało się wyjątkowo rzadko, wiedziano, gdzie go szukać – przed tabernakulum!  W San Felice całe noce spędzał na modlitwie w krypcie.

Pewnej nocy w miejscowości Todi, po zakończeniu kazania, pozostał jeszcze chwilę przed tabernakulum. Gdy nadeszła godzina zamknięcia świątyni, kościelny jak zwykle poszedł zrobić rundę, potrząsając pękiem kluczy, by poprosić ewentualnych spóźnialskich o wyjście. Nagle zobaczył Kaspra na kolanach, niewzruszonego jak statua. Zrobił „jeszcze więcej hałasu”. Nic! Podszedł do niego i pomachał kluczami jeszcze raz. Kasper wreszcie, „poruszony gwałtownym potrząsaniem za ramię”, powrócił do siebie. Podniósł się, poprosił o wybaczenie i odszedł pogodny. Jego twarz promieniowała!

W sanktuarium Matki Bożej w Madonna del Fosco, niedaleko San Felice, Don Camillo Rossi, wchodząc do kościoła, zobaczył Kaspra w ekstazie przed ołtarzem. Chcąc się upewnić, zawołał do niego głośno i dotknął go, lecz „on nie usłyszał nic ani nie poczuł niczego”.

Ekstazy nie miały miejsca jedynie w kościołach. Don Giovanni Pedini i Don Francesco Pierantoni zaświadczają, że takie stany zdarzały się Kasprowi także podczas rekreacji, a szczególnie, gdy rozmowa dotyczyła Krwi Chrystusa. To samo miało miejsce podczas częstych wyjazdów. Burmistrz Albano opowiada, że któregoś dnia zobaczył Świętego w ekstazie na głównym placu miasteczka z różańcem w ręku. Podszedł do niego i ucałował go w rękę, ale on nawet nie zauważył.

Don Giovanni Pedini z kolei mówi, że wiele razy, pukając do drzwi pokoju i nie otrzymując żadnej odpowiedzi, uchylał wrota i widział Kaspra w ekstazie przed Krzyżem. Także prałat Gregorio Muccioli twierdzi, że zaskoczył go wiele razy w tym stanie. Brat Bartolomeo Panzini i inni, którzy byli blisko Kaspra podczas całego życia zaświadczają, że wiele razy przed kazaniem, kiedy to ludzie czekali na niego w kościele, byli zmuszeni biec po niego do pokoju, gdzie zastawali go nieobecnego duchem przed Krzyżem, a on nawet nie zdawał sobie sprawy z ich obecności!

Nikogo nie może dziwić fakt, że Bóg wyposażył swojego apostoła w tak nadprzyrodzony dar, gdy czytamy to, co pozostawił nam Merlini:

Jego serce tęskniło za miłością Boga, pragnął gorąco, by być całkowicie Jego, coraz bardziej zabiegał o bliskość Pana. Trzeba było zobaczyć, jak żeglował w tym morzu Bożej miłości! Mogę o tym zapewnić, bo znałem jego wnętrze.

Dusza Kaspra żeglowała po nieskończonym morzu tej Miłości, którą Krew Chrystusa przyszła rozpalić tu, na ziemi! (Kwiatki Świętego Kaspra – ks. Raffaele Bernardo, s. 258-259).

A za czym lub za kim tęskni moje serce?

Gdzie i dokąd błądzą moje myśli, pragnienia?

 

NAJBLIŻSZE TERMINY

 

01.07.2021 – Odpust Krwi Chrystusa –Poznań w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, godz. 10.00. Po Mszy św. konferencja i adoracja

04.07.2021 – Odpust Krwi Chrystusa w parafii pw. św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa– Bisztynek, godz. 10 adoracja, godz.12,00 Msza św.

0611. 07. 2021–Rekolekcje dla Rodzin w Domu Misyjnym pw. św. Józefa Swarzewo

1419.07.2021–Rekolekcje dla Rodzin w Domu Misyjnym pw. św. Józefa Swarzewo

06.08.2021 – Skupienie WKC w Turowie (diecezja warmińska)

26.08-31.08.2021 – Rekolekcje WKC – Częstochowa

01–03.10.2021 – Skupienie Animatorów WKC – Swarzewo

26–28.11.2021 – Skupienie Animatorów WKCSwarzewo

 

                                   Wasz

                                         ks. Andrzej Szymański, CPPS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz