czwartek, 23 grudnia 2021

Animator 31

 Nasz  Animator    



  

 

 

 

 

 

 

 Wspólnota Krwi Chrystusa

                Podregion Swarzewski

 Dom Misyjny Świętego Józefa,

                                                                                         Swarzewo, ul. ks. Pronobisa 6a, 84-100 Puck                                                                                                       http://dommisyjnyswarzewo.blogspot.com/ tel. (58) 674 14 29 

  Listopad 2021  Nr. 31

 

Błogosławiona Krew Jezusowa.

Drodzy Animatorzy, Członkowie i Sympatycy WKC!

W dniach 26-28 listopada 2021 r. w Domu Misyjnym w Swarzewie odbyło się Skupienie Animatorów WKC. W Skupieniu wzięło udział ponad 40 osób. Rozważając Słowo Boże i dzieląc się świadectwem wiary weszliśmy w okres Adwentu przygotowujący nas do Świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszyło nam „Słowo życia”: Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie (Łk 21, 36) – nam nadzieję, że nie tylko na czas Skupienia, ale towarzyszyło nam w całym okresie Adwentu. Dodatkową radością i umocnieniem był obraz Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi, który był wystawiony na czas Skupienia, a który zakończył peregrynację w diecezji warmińskiej, rozpoczynając ją w diecezji gdańskiej. 

W tym numerze „Animatora” poświęćmy Jej najwięcej uwagi, bo to Ona stoi w centrum Adwentu.

W homilii powiedziałem m.in.: Dzisiaj przeżywamy wielkie wydarzenie w naszej WKC. Otóż rozpoczynamy peregrynację obrazu Matki Bożej Przenajdroższej Krwi w diecezji gdańskiej. Obraz ten już prawie trzy lata peregrynował w diecezji warmińskiej. Chociaż Maryja w wizerunku tego obrazu cały czas nam towarzyszy, to jednak znów jest to okazja, aby po raz kolejny zawierzyć Jej nasze sprawy, a nawet całe życie.  

 

Spójrzmy raz jeszcze na Jej oblicze w tym wizerunku. Jej twarz jest delikatna, uśmiechnięta, jakby cała rozpromieniona, pełna głębokiego pokoju, zachęcającego do kontemplacji. A zarazem rozpraszająca smutki i wszelkie troski. Patrząc na Nią doświadczamy wewnętrznego ukojenia. Taka jest Maryja. W tym przejawia się Jej macierzyństwo, aby każdego przygarnąć, przytulić i pocieszyć.

Dominikanin O. Pierre-Thomas Dehau mówi, że Maryja stoi pod krzyżem, aby być tak blisko Serca Jezusa, jak to tylko możliwe i przynosić Mu największe pocieszenie. Gdyby leżała na ziemi, pełna lęku, ileż by dodała cierpień Jezusowi! Wiemy dobrze, że żona lub matka, która kocha w sposób bezinteresowny swego bardzo chorego syna lub męża, stara się pocieszyć go uśmiechem, próbując sprawiać wrażenie silnej osoby. To właśnie w ten sposób najczęściej przedstawiano Maryję stojącą u stóp krzyża, Matkę Boga tak ludzką i tak nieziemską zarazem. Przez swą postawę pokazała Ona nam, jak odnajdywać siłę w cierpieniu. Gdy umiera ojciec, matka jest w stanie uśmiechać się do swoich dzieci, pokazując im, że życie toczy się dalej i czasem właśnie w ten sposób przynosi ona pociechę umierającemu (Thomas Philippe – Maryja w tajemnicy paschalnej, s. 34).

Co jeszcze mamy istotnego na tym obrazie. Otóż Maryja trzyma na ręku małego Jezusa, który ma kielich w prawej ręce. Prawa ręka Maryi z kolei jest otwarta i wyciągnięta, jakby Maryja chciała powiedzieć, że to jest właśnie ta właściwa droga, która zawiedzie cię do szczęścia, do zbawienia, a tu na ziemi do pokonywania codziennych trudności, razem z Jezusem i Maryją. Kielich – to znak Eucharystii, bez której nie ma życia, ale też znak goryczy, cierpienia, wysiłku, przez które dochodzi się do życia wiecznego. 

Thomas Philippe pisze: Dla Maryi życie publiczne Jezusa upływało już pod znakiem krzyża. Jezus nie chciał, żeby była obecna na górze Tabor. Nie widzimy Jej również podczas triumfu Niedzieli Palmowej. Jezus sam jechał na osiołku. Maryja w tym momencie nie była czczona, Jezus nie chciał włączyć Jej w ten triumf. Z pewnością to na Jej prośbę dokonał pierwszego cudu, ale w tym samym momencie wypowiedział to zbijające z tropu słowo, które bardzo dobrze skomentował św. Augustyn: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?” (J 2, 4). Jezus dał do zrozumienia Maryi, że już wtedy zaczął się dla Niej czas boleści. Maryja musiała pozostać na uboczu, a długa droga, jakiej wymagało życie publiczne Pana, odbywała się w cierpieniu.

Wraz z rozpoczęciem publicznej i apostolskiej działalności Pana zaczęła wieść życie jeszcze bardziej ukryte. Sam Jezus postanowił pozostawić Ją w cieniu, pozwalając Jej dzięki temu jeszcze pełniej odkryć, kim jest Duch Święty.

Nasze rozważania zakończyliśmy modlitwą papieża Franciszka wypowiedzianą podczas homilii z 2013 roku.

Maryjo, Niewiasto słuchająca, otwórz nasze uszy, spraw, abyśmy umieli słuchać Słowa Twojego Syna Jezusa pośród tysięcy słów tego świata; spraw, abyśmy umieli słuchać rzeczywistości, w której żyjemy, każdej osoby, którą spotkamy, zwłaszcza tej ubogiej, potrzebującej i przeżywającej trudności.

Maryjo, Niewiasto podejmująca decyzje, oświeć nasz umysł i nasze serce, abyśmy umieli być posłuszni Słowu Twojego Syna Jezusa bez wahania, daj nam odwagę podejmowania decyzji, spraw, byśmy nie pozwalali na to, aby inni kierowali naszym życiem.

Maryjo, Niewiasto podejmująca działanie, spraw, aby nasze ręce i stopy kierowały się „z pośpiechem” ku innym, aby nieść im miłosierdzie i miłość Twojego Syna Jezusa, by – tak jak Ty – nieść światu światło Ewangelii. Amen.

NAJBLIŻSZE TERMINY

 16.01.2021 – Spotkanie opłatkowe w parafii pw. św. Józefa – Olsztyn.Msza św. – godz. 15.00. Po Mszy św. – Agapa

22.01.2021 – Spotkanie opłatkowe w parafii pw. bł. Doroty z Mątew – Gdańsk-Jasień.Msza św. – godz. 13.00. Po Mszy św. – Agapa

06-07.02.2022 – Spotkanie Rad Podregionów WKCw Domu św. Wawrzyńca – Częstochowa

25-27.02.2022 – Skupienie Animatorów WKC – Swarzewo

 

Kochani Moi Animatorzy i Sympatycy WKC!

 

Dziękując Bogu i Wam za Waszą posługę i zaangażowanie w życie Kościoła i Wspólnoty Krwi Chrystusa

z okazji Świąt Bożego Narodzenia

życzę Wam dużo Bożego błogosławieństwa, zdrowia, radości i pokoju serca w niełatwych dla nas czasach.

Niech Jezus, który bezbronny i ubogi rodzi się betlejemskiej stajence nieustannie obdarza Was nadzieją, że z Jego pomocą będziemy mogli rozjaśniać mroki tego świata i naszego serca.

Z serca Was wszystkich błogosławię mocą Chrystusowego

Kapłaństwa: W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

                                 Pozdrawiam i Błogosławię   

                                Wasz  ks. Andrzej Szymański, CPPS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz