piątek, 2 października 2020

Animator 26

       Październik 2020  Nr. 26

Błogosławiona Krew Jezusowa.
Drodzy Animatorzy, Członkowie i Sympatycy WKC!

       W dniach 18-20 września 2020 r. odbyło się pierwsze po sześciu miesiącach i pierwsze w nowym roku formacyjnym 2020/2021 Skupienie animatorów WKC w Domu Misyjnym w Swarzewie.

Pandemia koronawirusa przeszkodziła nam, więc niestety wiele naszych spotkań i rekolekcji musieliśmy odwołać. 

Można się zastanowić, dlaczego Pan Bóg dopuścił na cały świat tak trudne doświadczenie.

– Czy np. doświadczenia pandemii koronawirusa nie były konsekwencją skumulowanych grzechów świata?

Tak łatwo my ludzie XXI wieku poddajemy się różnym drastycznym ograniczeniom, aby uniknąć zarażenia koronawirusem. Nosimy maseczki, dezynfekujemy pomieszczenia, myjemy ręce, ograniczamy kontakty, odwiedziny, a wręcz ich unikamy. Wychodziliśmy z domu tylko w celach koniecznych. Obawiamy się wirusa, a nie boimy się piekła, potępienia, w przypadku nieprzestrzegania Bożych przykazań, odrzucenia Bożego Miłosierdzia. Te Boże przykazania są warunkiem koniecznym otrzymania wiecznego życia. Czyż ono nie jest więcej warte niż krótkie życie na tejziemi? Zatem dlaczego tak trudno nam wyrzec się choć trochę swych złych skłonności, chwilowych przyjemności, swego pysznego myślenia, dla wiecznej szczęśliwości?

Dlaczego tak trudno współczesnemu człowiekowi skorzystać z Bożej mądrości, Bożej łaski?

Jak ma jeszcze mówić Bóg, skoro świat jest głuchy na Jego głos, na doświadczenia, jakie dopuszcza? – Przecież Jemu najbardziej zależy na zbawieniu ludzi, nie zaś na chwilowych przyjemnościach, hołdowaniu pysze ludzkiego umysłu, czy nadmiernym korzystaniu z dóbr materialnych. Wirus zjednoczył ludzi w walce o życie, zdrowie fizyczne, ale czy otworzył oczy ludzi na Pana Boga?

Chyba nie bardzo, więc mamy kolejne trudne doświadczenia jak np. anomalie pogodowe. Wahania pogody tak wielkie, że nawet prognozy krótkoterminowe nie zawsze się sprawdzają. Na przemian susze i ulewy, powodzie, wichry, grad, nawałnice, burze. Bóg mówi, a my znów myślimy, że to my spowodowaliśmy te zawirowania. – Warto się zastanowić. Jeśli zaś my ludzie ponosimy odpowiedzialność w jakimś sensie to zapewne o wiele bardziej w sensie duchowym, niż materialnym. Bóg chce nas zbawić, a nie chce oddać szatanowi na pożarcie. Nie może jednak tego zrobić bez nas, bo nie może nikomu zabrać tego, co dał na początku – wolę.

Kochani, po tym dłuższym wstępie, przejdźmy do naszego skupienia, którym zapoczątkowaliśmy nowy temat formacyjny, który brzmi: 


RODZINA KRWI CHRYSTUSA   

Temat główny został podzielony na tematy cząstkowe. W miesiącu październiku zastanawiamy się nad konkretnymi sposobami rozwiązywania konfliktów i pojednania w tej rodzinie jakimi są np. nasze tygodniowe grupy Wspólnoty Krwi Chrystusa.

Trzeba jasno powiedzieć, że do konfliktów dochodzi w większości małżeństw, wspólnot. Całkowity brak spięć i konfliktów niekoniecznie świadczy o idealnej jedności, ale może również oznaczać tylko zewnętrzny spokój, pod którym się kryje ból, poczucie krzywdy i narastające rozgoryczenie.

Nie chodzi o to, żeby konfliktów za wszelką cenę unikać, ale o to żeby je dobrze i mądrze rozwiązywać.

– Zapraszam do przeczytania konferencji, którą dla Was przygotowałem.
Zawsze trzeba pamiętać, że ideałem, niedoścignionym wzorem jest dla nas Jezus Chrystus, który jako doskonały, nieskazitelny przyszedł zamieszkać wśród ludzi grzesznych. 

     Warto się zastanowić w jaki sposób Jezus miłował swych uczniów i dlaczego ich miłował? „O! Nie; na pewno nie mogły Go pociągnąć ich zalety naturalne; gdyż nieskończona odległość dzieliła Go od nich. On; Jezus był Wiedzą, Wiekuistą Mądrością, Miłością, Świętością; Nieskończoną Doskonałością, a oni byli biednymi grzesznikami, ludźmi prostymi i pełnymi przyziemnych trosk i myśli” (Św. Teresa od Dzieciątka Jezus – Dzieje Duszy). Mimo to Jezus nazywa ich swymi przyjaciółmi, swymi braćmi. Chce, ażeby panowali z Nim razem w Królestwie Jego Ojca i pragnie umrzeć na krzyżu, aby im to Królestwo otworzyć, ponieważ sam powiedział: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15,13).

NAJBLIŻSZE TERMINY

03.10 – 04.10.2020 –Spotkanie Rady Krajowej WKC z Radami Podregionów w Domu Misyjnym pw. św. Franciszka Ksawerego w Ożarowie Mazowiecki

08.10.2020 – Odpust diecezjalny św. Kaspra w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu. Msza św. odpustowa – godz. 18.00. Po mszy św. – Agapa (diec. toruńska)

15.10.2020 – Odpust parafialny św. Kaspra w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku – Chełm. Msza św. odpustowa – godz. 18.00. Po mszy św. – Agapa (diec. gdańska) 

17.10.2020 – Odpust diecezjalny św. Kaspra w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. Msza św. odpustowa – godz. 13.00. Po mszy św. – Agapa (diec. elbląska)

18.10.2020 – Odpust diecezjalny św. Kaspra w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku. Msza św. odpustowa – godz. 13.00. Po mszy św. – Agapa (diec. gdańska)

19.10.2020 – Odpust parafialny św. Kaspra w parafii pw. bł. Doroty z Mątew w Gdańsku. Msza św. odpustowa – godz. 18.00. Po mszy św. – Agapa (diec. gdańska)

21.10.2020 – Odpust diecezjalny św. Kaspra w parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie. Msza św. odpustowa – godz. 18.00. Po mszy św. – Agapa (diec. pelplińska)

22.10.2020 – Odpust parafialny św. Kaspra w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bartoszycach. Msza św. odpustowa – godz. 18.00. Po mszy św. – Agapa (diec. warmińska)

24.10.2020 – Odpust diecezjalny św. Kaspra w parafii Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Olsztynie. Adoracja Najśw. Sakramentu– godz. 11.00. Msza św. odpustowa – godz. 12.00. Po mszy św. – Agapa (diec. warmińska)

24.10.2020 – Odpust parafialny św. Kaspra w parafii pw. św. Józefa w Olsztynie. Msza św. odpustowa – godz. 18.00. Po mszy św. – Agapa (diec. warmińska)

25.10.2020 – Odpust parafialny św. Kaspra w parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Srokowie k. Kętrzyna. Msza św. odpustowa – godz. 12.00. Po mszy św. – Agapa (diec. warmińska)

27.10.2020 – odpust parafialny św. Kaspra w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Olsztynie. Msza św. odpustowa – godz. 10.30. Po mszy św. – Agapa (diec. warmińska)

21.11.2020 Spotkanie diecezjalne WKC w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Sopocie. Msza św. godz. 11.00. Po mszy św. – adoracja

27-29.11.2020  – Skupienie animatorów w Swarzewie  

                   ks. Andrzej Szymański, CPPS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz