środa, 25 września 2024

Pożegnanie Zosi Naściszewskiej

 

 Dzisiaj 26 września pożegnaliśmy Zosię Naściszewską, 

która odeszła do Domu Pana 21 września 2024 r.

 

 Wspomnienie i pożegnanie Zosi Naściszewskiej.

21 września 2024 r. zmarła siostra Zosia Naściszewska. 12 października obchodzilibyśmy jej 102 urodziny.
Zosia była bardzo oddana Wspólnocie Krwi Chrystusa od początku jej istnienia w Polsce.
 W początkowych latach Wspólnota powstawała jako ruch oddolny. Osoby zainteresowane gromadziły się na spotkaniach cotygodniowych, bardzo często w domach uczestników. Siostra Zosia jako animatorka diecezjalna w Diecezji Warmińskiej wykonywała ogrom pracy, żeby scalić te grupy w diecezji i wypraszać dla nas księży opiekunów. Wizytowała także poszczególne grupy w całej diecezji, pokazywała jak powinno przebiegać spotkanie grupy i prosiła, żeby przestrzegać dyscypliny spotkań. Było to wtedy konieczne, ponieważ często grupy parafialne nie posiadały księży opiekunów. Wiem, że była w tej sprawie u ówczesnego arcybiskupa Śp. Edmunda Piszcza, wyprosiła i każda Wspólnota w parafii miała księdza opiekuna, łatwiej było ewangelizować.
Rozważanie Ewangelii, wybór słowa życia, dzielenie się świadectwem było prowadzone metodą jaką opisał dla nas Ojciec Winfred Wermter. Siostra bardzo tego pilnowała, a my liczyliśmy się z jej opinią.

Ja wstąpiłam do Wspólnoty w 1995 r. siostra Zosia była wtedy animatorką diecezjalną w Diecezji Warmińskiej. Po pewnym czasie uczestnictwa w spotkaniach cotygodniowych, siostra Zosia poprosiła mnie o prowadzenie grupy. Próbowałam ją przekonać, że nie nadaję się na animatorkę. Jestem sama, z trójką małych dzieci, chorym synem i moimi problemami zdrowotnymi nie dam rady poprowadzić Wspólnoty. Siostra bardzo stanowczo powiedziała: „Krew Chrystusa jest mocniejsza niż wszystko” – dasz radę. Zapamiętałam te słowa na zawsze. Dałam radę i wyzdrowiałam będąc aktywna we Wspólnocie i żyjąc słowem życia. Po kilku latach siostra Zosia zrezygnowała z bycia animatorką diecezjalną i wyjechała do Domu Misyjnego Św. Józefa w Swarzewie, gdzie posługiwała do 2016 r. Wtedy jeździliśmy do Swarzewa nie tylko na rekolekcje, czy skupienia. Zawsze byliśmy ciepło przyjmowani, witani serdecznie. I jak dawniej można było się u jej wyżalić na swoje niedomagania i słabości życiowe. Cierpliwie słuchała i udzielała dobrych rad. Od 2015 r. pobyt w Domu Misyjnym stał się dla niej zbyt trudny fizycznie. Powróciła do Olsztyna, do domu syna Piotra i synowej Małgosi na coś w rodzaju emerytury.
Zosia zawsze pogodna i energiczna, była nadal bardzo aktywna. Twierdziła, że rozum wraca po 90-tce i ona ma jeszcze dużo do zrobienia.
Wspólnota parafialna przy kościele Św. Józefa w Olsztynie otoczyła ją swoją opieką, utworzyła drugą grupę, która spotykała się u Zosi. Zosia gromadziła nas u siebie w każdy poniedziałek. Rozważałyśmy Ewangelię wybierając Słowo Życia, dawałyśmy świadectwa. Wszystko według dyscypliny jakiej siostra  zawsze przestrzegała. Oczywiście, po rozważaniu zawsze był czas na serdeczne rozmowy i poczęstunek. Myślę, że trzeba specjalnie podziękować Piotrowi i Małgosi za pomoc w organizowaniu tych spotkań. Nazywałyśmy te spotkania „Małym Swarzewem” . Ja osobiście wracałam z nich podbudowana i umocniona tak jak po pobycie w Swarzewie.
Tak trwało aż do pandemii. Siostra Zosia przechorowała Covid, w którym wspieraliśmy ją modlitwą i ciągłymi rozmowami telefonicznymi. Cieszyła się z tego. Dzięki Bogu wyzdrowiała. Z jej inicjatywy zaczęłyśmy się „spotykać telefonicznie”. Co poniedziałek o 11  w swoich domach rozważałyśmy Ewangelię, a potem telefonicznie był wybór słowa życia i krótka wymiana doświadczeń. Siostra Zosia koordynowała w ten sposób spotkania kilku osób m.in. Helenki Połujańskiej, Danieli Reszki z Pelplina, Basi Romańskiej z Bisztynka. W ten też sposób utrzymywała stały kontakt ze swoimi współsiostrami „Wspomożycielkami”  z Polski.
Wtedy w jej świadectwach bardzo ważna okazywała się miłość do rodziny, syna Piotra, synowej Małgosi, córki Eli, wnuczki Ani i wnuków Michała i Marka. Była dumna z ich osiągnięć naukowych  widać było wielką troskę o ich zdrowie.
Moje ostatnie spotkanie telefoniczne z siostrą Zosią odbyło się 16 września ok. godz. 11. Siostra Zosia wybrała słowo życia ; „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (Mk. 9,35).  Była zdrowa, energiczna jak zawsze, umówiłyśmy się na następny „telefon” na 23 września. 22 września dostałam wiadomość o śmierci siostry Zosi. Nasze wspólne słowo życia noszę w sercu i mam je napisane na kartce umieszczonej w widocznym miejscu. Zostanie mi tęsknota i duże poczucie utraty… za rozmową, serdecznością, bliskością. Ale, tak jak mówiła siostra Zosia: „parafia jest bardzo ważna dla nas” , wrócę więc w pełni do mojej Wspólnoty parafialnej.
Kiedy myślę o Jej dalszym życiu w wieczności, nie mogę oprzeć się prośbie „Santo subito”.

                                Ewa Osuchowska

 

W Swarzewie




 
Na odpuście Św. Kaspra w parafii Św. Józefa w Olsztynie

Urodzinowo



100 lecie Zosi.

niedziela, 22 września 2024

Skupienie formacyjne WKC w Swarzewie.

 20-22 września 2024 r. w Domu Rekolekcyjno Formacyjnym w Swarzewie odbyło się skupienie formacyjne WKC. Zapoznawaliśmy się z treścią  Zeszytu Formacyjnego i wysłuchaliśmy konferencji na 1 temat, który dotyczył Modlitwy Pańskiej "Ojcze nasz". Rozważaliśmy słowo Boże (Mt. 18,21-35), wymienialiśmy doświadczenia w grupach, adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. Rozmawialiśmy o sytuacji w grupach parafialnych WKC i w diecezjach oraz o planach na przyszłość.

Konferencja w auli
 
Godzina pytań
 



środa, 18 września 2024

Skupienia WKC i zainteresowanych w Swarzewie

 

 Zapraszamy członków Wspólnoty Krwi Chrystusa i zainteresowanych do udziału w skupieniach, które odbędą się w Domu Misyjnym w Swarzewie ul. Pronobisa 6 a w dniach:

- 20 - 22 września 2024 r. 

- 22 - 24 listopada 2024 r.

Beatyfikacja Jana Merliniego — pielgrzymka autokarowa.

  W dniu 24 maja 2024 r. Stolica Apostolska przekazała informację, że Papież Franciszek zaakceptował cud przypisywany Czcigodnemu Don Giovanni Merlini, kapłanowi i Moderatorowi Generalnemu CPPS, i tym samym zgodził się, że  

obrzęd beatyfikacyjny Don Giovanniego Merliniego odbędzie się w Rzymie 12 stycznia 2025 w Bazylice Św. Jana na Lateranie.

W związku z tym, ksiądz Mariusz Szykuła będzie organizował autokarową pielgrzymkę do Rzymu. 

Prosimy, by chętni zgłaszali się do animatorów a Ci przekazywali informację do ks. Mariusza. 

Termin: 08.01 – 16.01.2025

  WERONA – MANTUA – ASYŻ – SPOLETO – RZYM I WATYKAN – SIENA – BOLONIA

 BEATYFIKACJA JANA MERLINIEGO

 Dzień 1: Wyjazd z Ożarowa godz. 04.00 przejazd bezpośrednio przez Polskę, Czechy i Austrię na obiadokolację i nocleg w hotelu w miejscowości Tarvisio w Alpach po stronie włoskiej.

 Dzień 2: Śniadanie, przejazd do miejscowości Werona  a następnie Mantua. Obiadokolacja i nocleg na trasie do Asyżu.

Dzień 3: Śniadanie, przejazd i zwiedzanie Asyżu, następnie Spoleto. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Rzymu (Fiuggi).

 Dzień 4: Śniadanie, przejazd i zwiedzanie Rzymu i Watykanu. Obiadokolacja i nocleg Fiuggi.

 Dzień 5: Śniadanie, udział w uroczystości na Lateranie- Beatyfikacja Jana Merliniego (planowane na godz. 11.00). Po zakończeniu uroczystości dalsze zwiedzanie. Obiadokolacja i nocleg FIuggi.

 Dzień 6: Śniadanie, dalszy pobyt w  Rzymie, zwiedzanie Muzeów Watykańskich, wyjazd na obiadokolację i nocleg w okolicy Sieny.

Dzień 7: Śniadanie, zwiedzanie Sieny. Obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 8: Śniadanie, przejazd i zwiedzanie Bolonii. Obiadokolacja i nocleg w Tarvisio.

 Dzień 9: Śniadanie, przejazd do kraju.

  Świadczenia:

przejazd autokarem, 8 noclegów w hotelach (pokoje 2-3- osobowe z łazienkami), śniadania i obiadokolacje wg programu, opieka pilota wycieczek, ubezpieczenie NNW i KL

  Koszt: 3350 PLN/os.

 Dodatkowo płatne: zestawy słuchawkowe na całej trasie, przewodnicy lokalni (Rzym, Watykan, Asyż, Werona, Siena, Bolonia), opłaty wjazdowe do miast dla autokarów, bilety wstępów (Muzea Watykańskie), parkingi, taksy klimatyczne, płatne u pilota w autokarze: 140 EUR/os.

Z modlitwą, Paulina Luśnia

 

W dniu 24 maja 2024 r. Stolica Apostolska przekazała informację, że Papież Franciszek zaakceptował cud przypisywany Czcigodnemu Don Giovanni Merlini, kapłanowi i Moderatorowi Generalnemu CPPS, i tym samym zgodził się, że obrzęd beatyfikacyjny Don Giovanniego Merliniego odbędzie się w Rzymie 12 stycznia 2025 w Bazylice Św. Jana na Lateranie.

W związku z tym, ksiądz Mariusz Szykuła będzie organizował autokarową pielgrzymkę do Rzymu.

poniedziałek, 2 września 2024

NOWY ROK FORMACYJNY 2024–2025 we Wspólnocie Krwi Chrystusa

 Temat główny nowego

 Zeszytu Formacyjnego nr 10/2024:

„Wspólnota zjednoczona na modlitwie”.


Tematy na poszczególne miesiące formacyjne:


 1. Modlitwa Pańska „Ojcze nasz” – ks. Andrzej

  2. Formy i rodzaje modlitwy – ks. Daniel

  3. Modlitwa – dialog z Bogiem – ks. Filip

 4. Słowo Boże źródłem modlitwy – ks. Ignacy

 5. Modlitwa Słowem Bożym (brewiarz) – Czesława Nowak

 6. Modlitewne przeżywanie Eucharystii – ks. Ksawery

 7. Modlitwa – codzienne trwanie w Bogu – Lucyna Witek

 8. Adoracja – Siostry ASC

 9. Modlitwy w duchowości Krwi Chrystusa – Siostry MSC

 10. Modlitwa wspólnotowa – wartość wspólnej modlitwy – ks. Bogusław

 

Temat główny nowego Zeszytu Formacyjnego nr 10/2024:
„Wspólnota zjednoczona na modlitwie”.

Tematy na poszczególne miesiące formacyjne:

Temat główny nowego Zeszytu Formacyjnego nr 10/2024:
„Wspólnota zjednoczona na modlitwie”.

Tematy na poszczególne miesiące formacyjne:

Temat główny nowego Zeszytu Formacyjnego nr 10/2024:
„Wspólnota zjednoczona na modlitwie”.

Tematy na poszczególne miesiące formacyjne:

1. Modlitwa Pańska „Ojcze nasz” – ks. Andrzej
2. Formy i rodzaje modlitwy – ks. Daniel
3. Modlitwa – dialog z Bogiem – ks. Filip
4. Słowo Boże źródłem modlitwy – ks. Ignacy
5. Modlitwa Słowem Bożym (brewiarz) – Czesława Nowak
6. Modlitewne przeżywanie Eucharystii – ks. Ksawery
7. Modlitwa – codzienne trwanie w Bogu – Lucyna Witek
8. Adoracja – Siostry ASC
9. Modlitwy w duchowości Krwi Chrystusa – Siostry MSC
10. Modlitwa wspólnotowa – wartość wspólnej modlitwy – ks. Bogusław