poniedziałek, 23 stycznia 2017

Animator 8

Nasz     Animator

            Wspólnota Krwi Chrystusa
                Podregion Swarzewski
 Dom Misyjny Świętego Józefa, Swarzewo
        ul. ks. Pronobisa 6a, 84–100 Puck   
  tel. (58) 674 14 29  
  http://dommisyjnyswarzewo.blogspot.com/
                   
-
                                Styczeń/Luty 2017  Nr. 8

Błogosławiona Krew Jezusowa.
Drodzy Członkowie i Sympatycy Wspólnoty Krwi Chrystusa!
W dniach 13-15 stycznia 2017 roku, który powinniśmy przeżyć pod hasłem: Idźcie i głoście spotkaliśmy się na pierwszym tegorocznym Skupieniu dla animatorów diecezjalnych i parafialnych. W piątek na rozpoczęcie naszych dni Skupienia w konferencji wstępnej nawiązaliśmy do Ewangelii św. Jana o Słowie, z liturgii słowa na Boże Narodzenie. Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga… Wszystko przez Nie się stało,… ASłowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas, jak pisze św. Jan apostoł w Prologu do swojej Ewangelii.
W piątkowej homilii powiedziałem m.in.:
„Jeszcze na wstępie do naszych rozważań, chciałbym dodać, że tak naprawdę całe Pismo święte dotyczy mocy Bożego Słowa. Na samym początku w Księdze Rodzaju czytamy, że cały świat został stworzony na Słowo Boga Ojca, a w NT, Jezus nauczał słowem wypowiadanym, słowem z mocą działał, o czym też będzie mowa w dzisiejszej Ewangelii, oraz sam był Słowem. – Obserwując Jego życie codzienne, można było się uczyć tak żyć, aby podobać się Bogu, a w końcu zostać zbawionym – czyli szczęśliwym na wieki, a więc Błogosławionym.
– To o Słowie Bożym, ale przecież i my mamy iść i głosić. Zatem i nasze słowo ma moc, a jaką to zależy od nas i od łaski Bożej oraz od tych, do których kierujemy słowo. Mamy przecież piękną przypowieść o siewcy, która nam wyjaśnia, dlaczego zasiane słowo,
nie zawsze przynosi najdoskonalszy plon, choć siewca – Bóg, był, jest, i będzie najdoskonalszy.
Zatem jakie znaczenie ma nasze słowo? – Czy w ogóle warto mówić? – Jak mówić?”
Z tematem harmonizowało Słowo życia: Żywe jest słowo Boże, skuteczne..., (Hbr 4,12a).
Dalej uświadomiliśmy sobie jak wielką moc ma słowo Chrystusa, na mocy Ewangelii o paralityku spuszczonym przez dach. Podczas homilii zwróciłem uwagę na determinację owych czterech ludzi, „którzy nie mogąc dostać się drzwiami, odkryli kawałek dachu, aby spuścić łoże z paralitykiem. Co nimi powodowało? – Bez wątpienia współczucie dla chorego, będące motywem szukania sposobuuzdrowienia. Jak głęboko musieli wierzyć, że to właśnie Jezus jest tym najlepszym, niezawodnym lekarzem, który może dokonać cudu uzdrowienia.
– A Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: Synu, odpuszczają ci się twoje grzechy, potem dodał: Wstań, weź swoje łoże i idź do domu! On wstał, wziął zaraz swoje łoże i wyszedł na oczach wszystkich.
Zdumieli się wszyscy i wielbili Boga mówiąc: Jeszcze nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego. No właśnie. Łatwiej uwierzyć, jeśli się coś widzi. Łatwiej uwierzyć w cud dotykalny, materialny niż w to, co się dzieje w skrytości serca między Bogiem, a człowiekiem. Nam łatwiej uwierzyć w to, co możemy rozpoznać za pomocą pięciu zmysłów, niż w to, co mówi nam serce. Trudniej uwierzyć w Bożą miłość. – Pewnie dlatego przed konfesjonałami tak mało ludzi, gdy tymczasem mogłoby być jak w domu, w którym był Jezus – tak wielu, że trudno było wejść drzwiami. Może też nam brak wiary, a więc też odwagi, by powiedzieć słowa, które odniosą zewnętrzny skutek uzdrowienia, aby także inni uwierzyli. Jednak tylko w ręce kapłanów, Bóg złożył moc odpuszczania grzechów, która ma skutek o wiele ważniejszy niż uzdrowienie ciała, bo skutek trwający wiecznie. Każdy z nas jednak może spełniać rolę owych osób z Ewangelii, które z wielką determinacją przyniosły paralityka do Jezusa, aby go uzdrowił. – Można doprowadzać dosłownie, jak też modlitwą”.
W kolejnym dniu przeszliśmy do tematu roku jaki obecnie mamy w naszej WKC, a którym są Błogosławieństwa Jezusa z Kazania na Górze. W tym miesiącu omawiamy czwarte Błogosławieństwo: Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni (Mt 5,6).
Natomiast z Ewangelii o powołaniu celnika Mateusza na ucznia Jezusa i jednego z czterech Ewangelistów wyciągnęliśmy też wnioski właściwe dla siebie, tzn. dla nas jako misjonarzy i animatorów WKC. Warto przypomnieć, że w tamtych czasach celnicy byli pogardzani przez Żydów i uważani za obywateli gorszej kategorii, a nawet za zdrajców narodu z powodu egzekwowania pieniędzy od Żydów na rzecz okupanta.
„Między innymi Ewangelia ta pokazuje, że człowiek staje się naraz pięknym i dobrym, jeżeli spojrzymy na niego oczami miłości, oczami Boga, niezależnie od tego, co inni o nim myślą i mówią. Chrześcijanin, a tym bardziej animator, czy członek WKC, powinien traktować drugiego człowieka trochę na kredyt wierząc, że to dobro kiedyś w nim zaowocuje. Miłość rodzi dobro i pomaga drugiemu wzrastać, jak rosa i słońce roślinom. Właśnie tak patrzył na człowieka Jezus w przytoczonym fragmencie Ewangelii. Potrafił wydobyć z celnika Lewiego, to co w nim najpiękniejsze. Potrafił pokazać, że może być nie tylko dobry, ale może nawet być Jego uczniem, apostołem, który kiedyś wiernie spisze Ewangelię, od której rozpoczyna się Pismo Święte NT”.
Następne chwile naszego Skupienia przebiegały w świątecznym nastroju. Tradycyjnie w styczniu dzielimy się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa na nowy rok, przebaczając sobie i zapominając o tym co było złe, aby doświadczyć tego o czym mówił św. Paweł w Liście do Kolosan: Zechciał bowiem Bóg, aby w Nim zamieszkała cała Pełnia, i aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą: przez Niego – i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez Krew Jego Krzyża (Kol 1,12-20).
Dni Skupienia zakończyliśmy mszą niedzielną przyjmując z radością trzy nowe osoby do naszej WKC. Wszystkim czytelnikom Naszego Animatora,a szczególnie nowym członkom życzymy wielu łask Bożych, zdrowia, radości, wierności powołaniu i świętości.

NAJBLIŻSZE TERMINY
29.01.2017– Spotkanie Opłatkowe WKC w parafii pw. Opatrzności Bożej w Szczecinie. Msza św. –godz. 13.30. Po Mszy św. spotkanie opłatkowe (diec. szczecińska)
05.02.2017 Niedziela Misyjna w parafii pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Olsztynie. Msze św. 7.00; 8.30; 10.00; 11:30 ; 13:00; 18:00(diec. warmińska)
11-12.02.2017 –Spotkanie Rady Krajowej WKC z Radami Podregionów w Domu Misyjnym w Ożarowie Mazowieckim
18.02.2017 Skupienie WKC w parafii pw. św. Jerzego w Kętrzynie. Początek Skupienia – godz. 14.00 (diec. warmińska)
19.02.2017 Niedziela Misyjna w parafii pw. św. Jerzego w Kętrzynie(diec. warmińska)
24-26.02.2017 Skupienie dla animatorów diecezjalnych i parafialnych i wszystkich chętnych

                                             Ks. Andrzej Szymański, CPPS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz