sobota, 26 marca 2011

V temat formacyjny: Miłość tworzy dom



V temat formacyjny rok 2009/2010 dla animatorów Swarzewo
- Miłość tworzy dom -
                                                               
Słowo Życia: „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i prorocy”
(Mt 7,12)

Rozważanie wspólne:(J 13, 12-17; 31-35)

Dotychczas rozważaliśmy następujące aspekty Miłości: Komunia(kto kocha ten dzieli się z drugim), Promieniowanie(miłość jest dawaniem świadectwa), Wznoszenie(Modląc się z miłości przybliżam się do Boga, miłując bliźniego przybliżam się do Boga), Uzdrawianie(Miłość to troska o nasze ciało, o zdrowie, to właściwe podejście do starości, choroby i przemijania…). Dziś zastanawiamy się nad Miłością, która tworzy Wspólnotę-dom.

Wnioski istotne dla nas.

Troska o harmonię w domu, K-le, sobie)

1.  Tworzyć Kościół z żywych kamieni.
- przez Miłość


- przez świadectwo obecności. „Nie jesteśmy tu dla leczenia, ani dla mówienia, ale jesteśmy tu aby kochać” (Marillen)[1]

- przez budowanie wspólnoty (miłość wzajemną).

a. Modelem Wspólnoty jest Trójca św.  Osoby Trójcy św. wzajemnie się sobie podarowują, przenikają, a równocześnie zachowują odrębność osób. Podarowanie się wzajemne na wzór Trójcy św. pomaga nam bardziej być sobą. Życie trynitarze zakłada odmienność w jedności. „Wszystko moje jest Twoje”.
b. „Kenoza”- ogołocenie się z siebie. Z miłości całkowicie jesteśmy z bliźnim, a równocześnie jesteśmy sobą. „Kenoza” w słuchaniu bliźniego, np. by nie przerywać nie kierować się uprzedzeniami doświadczeń negatywnych.
Np. Tak żyjący czł. W dziedzinie architektury zanim zacznie cos projektować dla kogoś powinien z nimi pomieszkać kilka dni, aby ich poznać. W dziedzinie medycyny czł. Tam pracujący powinien określić swoje patrzenie na chorego, pomiędzy machiną ciała ludzkiego a Bogiem w ciele ludzkim. W dziedzinie polityki czł. Kierujący się Miłością na wzór Trójcy św. potrafi wysłuchać do końca polityka opcji przeciwnej, ponieważ miarą jego Miłości jest Jezus Ukrzyżowany. W odniesieniach do innych, Miłość pragnie odczuwać potrzeby innych jak swoje. W biznesie klient to nie potencjalny worek pieniędzy, ale bliźni.
WKC Ruchy kościelne, Zakony powinny być  wspólnotami miłości. Loppiano to miejsce formacji społeczności nowej. Jest ich na świecie 33.

- przez dzielenie się doświadczeniami. Nasze uczynki, słowa i gesty maja być światłem dla innych.

2 . Troska o harmonię w domu ozn:
a. troskę o obecność Jezusa pomiędzy  mieszkańcami
b. o wygląd i umeblowanie. Wszystko w domu powinno być uporządkowane, wyrażać Miłość, zawierać smak Miłości.
c. o ubranie wszystkich członków domu ( dbać o elegancję i prawdziwy gust).
-„Być ubranym jak lilie polne- oznacza świeżość i gust, tak jak świeże i piękne są kwiaty;
   Ale też-ponieważ ubiór jest strojem osoby będącej świątynią Ducha św. – winien nosić znamię boskości, dlatego powinien być godny, dystyngowany, cechować się umiarem i prostotą-ponieważ jesteśmy dziećmi Boga-winien być skromny, bo jesteśmy dziećmi Maryi, pozbawiony sztuczności i cennych ozdób, gdyż liczy się piękno duszy rozpalonej miłością do Boga”(Miłość tworzy dom, Ch. Lubich)
- Ta troska ma być w guście Maryjnym (prostota i pokora Maryi)
- Owoc prawdziwej Miłości (Jezusa Pośrodku)  i uzgodnień

3. Ewangelizacja przez piękno w sztuce, kulturze, tańcu itp. Piękno artysty w sztuce przetrwa wieki, bo ma coś z Boga.

Jak wyglądają nasze domy, jaka jest atmosfera w naszych małych grupach WKC, innych spotkaniach ?







Św. Kasper del Bufalo

  Art. 15 Reguły 1881 Rzym. (Zewnętrzne oznaki przynależności do Zgromadzenia)

„Niech dostosowują się w zewnętrznym sposobie życia i ubiorze do duchowieństwa rzymskiego; niech chodzą w długiej szacie, przedkładając piękno moralne nad zbytek(…).”

Art. 36 Reguły 1881 Rzym (zastosowania praktyczne)
„Rozmównica będzie odpowiednio ozdobiona, jednak bez zbytku. To samo odnosi się do Sali rekreacyjnej, która wszelako w mniejszych domach może być ta sama, co rozmównica(…). We wszystkim, na ile to możliwe, zważa się na jednolitość i ideał życia wspólnego. Niech wszystko odznacza się przyzwoitością, czystością i powagą kościelną. Zarówno w pokojach, jak i w innych miejscach domu, zabronione są obrazy świeckie i nie dość skromne. Wszelkiego zbytku należy unikać.”

Art. 38 Reguły 1881 Rzym (zastosowania praktyczne)
„Braciom należy dostarczyć odzieży koniecznej do zachowania czystości i przyzwoitości.”

List 9 z 1836 r. (L. O. s. 67)
            „ Najgłębsza tedy pokora, miłość najgorętsza i zarazem roztropna, cierpliwość niepokonana, i wśród cierpień mistycznie rodząca tyle dobrych czynów- oto są bogactwa, które winny nas zdobić dla uświecenia naszego i dugich”.


x. bw


[1] Te słowa wypowiada ta świecka konsekrowana osoba (lekarka) pracując w Afryce jako lekarz. Przez pół roku nic nie mówiła o Jezusie, o Kościele, lecz tylko słuchała. To słuchanie było Miłością. Po pół roku zaczęła mówić jeśli pytano.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz